Klasa VI - Sztuka użytkowa
Temat: Sztuka użytkowa
Co będziecie dzisiaj robić?
- Dowiecie się, czym jest sztuka użytkowa
- Poznacie środki wyrazu sztuki użytkowej
- Wykonacie pracę plastyczną
Sztuka użytkowa
Sztuka użytkowa to dziedzina zajmująca się projektowaniem i wykonaniem przedmiotów codziennego użytku o walorach artystycznych, na przykład mebli, tkanin, naczyń, ozdób. Przedmioty te mogą być wykonywane ręcznie lub zaprojektowane przez artystę i następnie produkowane w fabrykach w tysiącach egzemplarzy. Te, które są ręcznie wykonane przez artystę rzemieślnika nazywamy dziełami rzemiosła artystycznego.
Do najważniejszych cech sztuki użytkowej należą:
- łączenie pozornie niepasujących stylów i elementów.
- Ostateczny wygląd przedmiotu podyktowany jest wieloma czynnikami. Wpływ mają zarówno elementy rynkowe, cena, reklama, poziom technologiczny. Łączą się tutaj takie dyscypliny jak ekonomia, kultura, sztuka, moda, czy socjologia.
- łączenie funkcjonalizmu i estetyki. Przedmioty nie mają spełniać już tylko roli praktycznej, ale także stylistyczną. Produkcja opiera się obecnie nie tylko, na znalezieniu najefektywniejszych rozwiązań technicznych, ale również na nadaniu przedmiotom odpowiedniej formy wizualnej.
- innowacyjność, to ciągłe poszukiwanie nowych form wyrazu. To nieustanna próba ulepszania projektu, tak, by był atrakcyjny dla grupy do której jest kierowany.
Przykłady wykorzystywania sztuki użytkowej
Sztukę użytkową możemy odnaleźć na wielu płaszczyznach artystycznych, m.in:
MODA
Najwięksi projektanci coraz częściej decydują się na współpracę z globalnymi sklepami.
GRAFIKA
Obszarami, które niezwykle dużo czerpią z osiągnięć grafiki użytkowej, są świat reklamy oraz rynek wydawniczy. Na każdym kroku spotykamy się z ich wykorzystaniem. Są to np. logotypy, które jednoznacznie identyfikują daną markę, firmę czy organizację, banknoty oraz znaczki pocztowe.
INTERNET
Projektowanie stron www.
CERAMIKA
Ceramika jest kolejnym przykładem fuzji sztuk pięknych ze sztukami użytkowymi. Przedmioty do niedawna kojarzone tylko z ich praktycznym charakterem, obecnie nabierają również walorów estetycznych. Wśród firm zajmujących się ceramiką użytkową wymienić można: Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana, charakteryzujące się zdobieniami opartymi na hafcie kaszubskim, Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież, będące największym producentem porcelany stołowej w Europie.
SZKŁO
Szkło od dawna służyło jako medium dla artystów. Przez podgrzanie szkła otrzymujemy ciecz, która daje ogromne możliwości twórcze.
PRZEDMIOTY CODZIENNEGO UŻYTKU
Przedmioty codziennego użytku, takie jak stoły, krzesła, szafy również mogą być połączeniem praktyczności z artyzmem.
Współcześnie powstaje coraz więcej sklepów oferujących autorskie meble, wykonywane przez artystów plastyków, często w pojedynczych egzemplarzach. Charakteryzuje je nowatorskie podejście, często bardzo odbiegające od ogólnie przyjętych form spotykanych w domach. Stoliki, lampy często, na pierwszy rzut oka, mogą nie przypominać tych klasycznych, dobrze znanych przedmiotów.
Zadanie 1
Zaprojektuj ozdobny talerzyk - podstawkę, który można wykonać z masy solnej. Zapisz kolejne etapy powstania przedmiotu, opisz, w jaki sposób należy ozdobić dzieło, jakich kolorów należy użyć do jego pomalowania, jakich przedmiotów użyć do ozdobienia itd.
Rysunek przedstawiający talerzyk oraz instrukcję przygotowania przygotuj na kolejną lekcję.
Przykłady:
Komentarze
Prześlij komentarz