KLASA VI - Perspektywa aksonometryczna i umowna

 Dzień dobry!


Przykro mi, że nie możemy się spotkać w klasie. Mam nadzieję, że poradzimy sobie z tą sytuacją najlepiej, jak potrafimy. 



Lekcja 9

Temat: Perspektywa aksonometryczna i umowna.


Co będziecie dzisiaj robić?

- Powtórzycie wiadomości na temat perspektywy

- Dowiecie się, czym charakteryzuje się perspektywa aksonometryczna

- Poznacie cechy perspektywy umownej


Aksonometria

Linie kierunkowe stosowane są również w rysunkach technicznych. Jednak, w tym przypadku, są bardzo precyzyjne i podlegają ściśle określonym zasadom. Jest to tzw. aksonometria, perspektywa równoległa polegająca na wykreśleniu na płaszczyźnie szerokości figury przestrzennej za pomocą linii równoległych. W ten sposób, po naniesieniu na rysunek odpowiednich danych, można dokładnie odczytać wszystkie wymiary: długość, wysokość, szerokość.

Rysunek aksonometryczny wykorzystywany jest przede wszystkim przez architektów – przy projektowaniu budynków, wystroju mieszkań, przedmiotów użytkowych. Zobacz przykłady bryły budynku narysowane w rzucie aksonometrycznym.



Oto przykład bryły budynku wykonany w rzucie aksonometrycznym:




NOTATKA DO ZESZYTU:
1. Perspektywa aksonometrycznaStosowana jest przede wszystkim w rysunkach technicznych. Trzeci wymiar pokazany jest za pomocą ukośnych linii równoległych w tzw. rzutach geometrycznych.




Twórcy początku XX w. przestali uważać perspektywę zbieżną za najlepszy sposób ukazywania otaczającej rzeczywistości. Malarze nie chcieli tworzyć dzieł przy pomocy zasad geometrii - woleli opierać się na wyobraźni. Łączyli różne rodzaje perspektywy.



Obraz Umberto Boccioni "Ulica wchodzi do domu"


Twórca zaprezentował krajobraz miejski widziany z góry z perspektywy kobiety stojącej na balkonie. Jednak postacie w zaskakujący sposób przysłaniają się nawzajem, budynki są rozchwiane.
Dominuje wrażenie chaosu i dynamiki. Dzieje się tak dlatego, że artysta dążył do uchwycenia pędu i przemian w nowoczesnej metropolii, nie do ukazania rzeczywistości przestrzeni.


ZADANIE 1
Sprawdź swoje wiadomości na temat perspektywy:





ZADANIE 2
Wykonaj pracę plastyczną z wykorzystaniem perspektywy. Wytnij dowolny fragment fotografii z kolorowej gazety, przyklej na kartkę, następnie dorysuj resztę obrazu i określ, jakiej użyłeś perspektywy.
PRZYKŁAD:
OBRAZ PRZEDSTAWIONY W PERSPEKTYWIE ZBIEŻNEJ.

Możesz zastosować dowolną perspektywę. Fragment krajobrazu może okazać się dobrym pomysłem na barwną lub powietrzną. Zdjęcie artykułów na półce sklepowej doskonale sprawdzi się w przypadku rzędowej. Zdjęcie lub skan prac należy przesłać do dnia 01.11.2020 na adres: paulina.czolnik.szkola@gmail.com




Komentarze

  1. Czy potrzebujesz pilnej pożyczki, aby opłacić rachunki lub spłacić długi, jeśli tak, możesz skontaktować się z firmą pożyczkową, która pomogła mi w udzieleniu mi pożyczki w wysokości 50000 zł, możesz skontaktować się z nią pod adresem johnmark4074@gmail.com, aby uzyskać pożyczkę lub wysłać SMS-a za pośrednictwem:
    +2349033667873 lub

    WhatsApp nas dzisiaj.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Klasa V - Kompozycja centralna

KLASA VII - Asamblaż