KLASA VI - Grafika
Temat: Grafika
Co będziecie dzisiaj robić?
- Dowiecie się, czym jest grafika
- Poznacie środki wyrazu grafiki
- Dowiecie się, jakie są rodzaje grafiki
1. Grafika - obejmuje dzieła powstające dzięki powielaniu na podłożu odbitek z matryc.
Matrycą nazywamy płytę z utrwalonym na niej wzorem.
Grafika w starożytności i średniowieczu
Słowo grafika pochodzi od greckiego gráphō: piszę, rysuję i związane jest z rylcem do pisania na woskowych tablicach. Współcześnie grafika to dziedzina sztuki umożliwiająca powielanie z matrycy dzieła artystycznego na płaszczyźnie w wielu egzemplarzach.
Grafika współczesna
Współcześnie grafikę możemy podzielić na grafikę użytkową i artystyczną, zwaną też warsztatową.
Grafika użytkowa wyróżnia się praktycznym charakterem i towarzyszy nam w życiu codziennym, m.in. w postaci plakatów, nadruków, reklam, banknotów, znaczków pocztowych itp. Charakteryzuje ją duży nakład odbitek.
Z kolei w grafice artystycznej ilość odbitek jest niewielka. Artysta tworzy rysunek na metalu, klocku drewnianym, kamieniu albo eksperymentuje z technikami graficznymi w celu uzyskania niepowtarzalnych efektów wizualnych, które działają na wyobraźnię i pobudzają uczucia i refleksję. Rysunek na matrycy zawsze wykonywany jest przez samego artystę, natomiast odbitka może być wykonywana przez drukarza.
Artysta grafik pracę rozpoczyna od opracowania projektu w formie szkicu na kartce, który następnie przenosi na matrycę. Należy pamiętać, by na matrycę przenieść jego lustrzane odbicie, co pokazuje poniższa ilustracja.
Grafiką jest również wzór wycięty w ziemniaku pomalowany farbą a następnie odbity na kartce. Na zdjęciu zamieszczonym niżej możesz zobaczyć matrycę z ziemniaka.
Technika szablonowa
Grafiki tworzyć można przy użyciu techniki szablonowej, w której rolę matrycy pełni szablon wycięty z tektury lub grubej folii. Szablon opracowuje się na bazie projektu wstępnego, wycinając z powierzchni tektury te elementy, które mają zostać zadrukowane. Do tworzenia odbitek z szablonu wykorzystuje się często farby w sprayu lub nakłada się farbę za pomocą wałka.
Kolografia
Kolejną techniką graficzną jest kolografia, powstała z połączenia kolażu i grafiki. Jest to odmiana druku wypukłego. Matryce kolograficzne tworzy się przyklejając do podłoża różnorodne materiały o zróżnicowanej fakturze. Każda z faktur pozostawia na odbitce odmienny ślad. Materiały, które można wykorzystać do przygotowania matrycy to np.: tkaniny, papiery, tektury, tapety, siatki, taśmy, sznurki, nitki, folie, liście, papiery ścierne itp.
Komentarze
Prześlij komentarz