KLASA IV - Techniki malarskie
Temat: Techniki malarskie
Co będziecie dzisiaj robić?
- Dowiecie się, jakie wyróżniamy rodzaje farb
- Poznacie narzędzia służące do malowania
- Poznacie właściwości farb
Malarstwo jest jedną z podstawowych dziedzin sztuki. Jego istotą jest posługiwanie się plamą barwną – najczęściej na dwuwymiarowej powierzchni.
Plamy barwne można uzyskać poprzez nałożenie farby pędzlem, szpachlą, odciskanie jej za pomocą stempla, palców, rozpryskiwanie sprayem, a także rozlewanie. Najczęściej używanymi farbami w szkole są farby plakatowe – kryjące farby wodne o czystych i intensywnych barwach. Ze względu na dobrą przyczepność można nimi malować na takich podłożach jak: papier, kamień, drewno, ceramika i inne
TECHNIKI:
Akwarela jest to technika malarska laserunkowa (niekryjąca). Podstawowymi składnikami akwareli są barwniki – substancje decydujące o kolorze, spoiwo (przeważnie guma arabska) oraz woda. Te trzy składniki po połączeniu tworzą przejrzystą akwarelę, farbę rozpuszczalną w wodzie. Więcej na temat akwareli możesz dowiedzieć się z E‑materiału: Zastosowanie technik plastycznych w praktyce – malujemy akwarelę.
Ważny w tej technice jest fakt przenikania światła i przebijania koloru podłoża. Akwarela może być stosowana na różne sposoby – jednym z nich jest kładzenie na zwilżonym papierze, co pozwala uzyskać efekt miękkich, rozpływających się plam. Zapoznaj się z przykładami dzieł malowanych techniką akwareli.
Czym jest akwarela?
Akwarela – farba rozpuszczalna w wodzie do malowania na papierze. Plamy farby akwarelowej są przejrzyste, niekryjące, lekkie, widać przez nie podłoże, a także wcześniej położone plamy. Artyści mieszają farby akwarelowe z dużą ilością wody, aby uzyskać plamy jak najbardziej swobodne.
Ecoline – to koncentrat farby wodnej (akwareli) w formie płynnej w szklanej buteleczce. Ecoline cechuje się doskonałą przyczepnością do papierów akwarelowych i rysunkowych oraz do kartonu.
Farby akwarelowe w kostkach, tubkach i „guziczkach” to te same farby, różniące się tylko konsystencją. Gdy zaschną, nie tracą swoich właściwości, a po ponownym nawodnieniu - odzyskują pierwotną użyteczność.
Przykłady farb akwarelowych
Do malowania akwarelą najczęściej stosujemy gruby i szorstki papier. Im większa zawartość naturalnej bawełny w papierze, tym jest on odporniejszy na falowanie.
Najczęściej spotykamy papiery, które mają delikatną fakturę. Ważną cechą papieru akwarelowego jest jego grubość. Cieńszy papier po zmoczeniu będzie się falował. Z tego powodu im grubszy papier, tym lepszy, ale jednocześnie droższy.
Pędzle do malowania akwarelami
Do malowania akwarelą stosujemy pędzle o różnej wielkości i szerokości oraz różnym układzie włosia.
Jak dbać o pędzle?
Spośród wszystkich pędzli najdroższe są akwarelowe, więc jeśli posiadasz dobry pędzelek, używaj go tylko i wyłącznie do akwareli. Po malowaniu, umyj go dokładnie, tak aby nie zostały we włosiu cząsteczki pigmentu. Umyty pędzel osusz delikatnie, a następnie odstaw do wyschnięcia. Nigdy nie zostawiaj pędzla w zbiorniku z wodą włosiem w dół.
Co jeszcze może się przydać?
Potrzebne będą:
farby akwarelowe
pędzle okrągłe
pędzle płaskie
paleta
pojemnik z wodą
papier akwarelowy
piórko czarne lub czarny cienkopis
deska
taśma papierowa
Jedną z technik, od której można rozpocząć swoją przygodę z akwarelami, jest „mokre na mokre”.
Polega ona na tym, że moczy się czystą wodą cały arkusz papieru albo wybrany fragment i od razu nakłada się farbę, pozwalając jej rozpłynąć się i połączyć z innymi plamami. Gdy chcemy uzyskać plamy bardziej kontrolowane, farby nakładamy na papier lekko wysychający.
Stwórz własną pracę techniką „mokre na mokre”. Nie bój się eksperymentować – nakładaj farbę palcami, chlap lub pryskaj, obracaj kartkę papieru. Jeśli chcesz, po wyschnięciu obrysuj plamy czarnym piórkiem lub cienkopisem, dorysuj do nich nowe elementy.
Proszę pani, Ja nie mam papieru akwarelowego
OdpowiedzUsuńblok techniczny też się nada
Usuń