Posty

Wyświetlanie postów z maj, 2021

Klasa IV - Opisujemy własną pracę plastyczną

 Temat: Opisujemy własną pracę plastyczną Co będziecie dzisiaj robić? - Wykonacie pracę plastyczną w dowolnej technice - Opiszecie wykonaną przez siebie pracę wykorzystując poznane dotychczas słownictwo plastyczne ZADANIE 1 Wykonaj dowolną pracę plastyczną, następnie odpowiedz na pytania: 1. Jaki tytuł nosi praca? 2. Kto jest autorem pracy? 3. Kiedy wykonana została praca? 4. Jaką techniką wykonałem pracę? 5. Czy pojawiają się w mojej pracy punkty? 6. Czy pojawiają się w mojej pracy linie? (jeśli tak, to napisz jakie) 7. Czy pojawiają się w mojej pracy plamy? (jeśli tak, to napisz jakie) 8. W pracy pojawiają się głównie barwy ciepłe czy zimne? 9. Czy użyłem w pracy barw podstawowych? 10. Czy użyłem w pracy barw pochodnych?

Klasa VI - Sztuka użytkowa

Obraz
  Temat:  Sztuka użytkowa Co będziecie dzisiaj robić? - Dowiecie się, czym jest sztuka użytkowa - Poznacie środki wyrazu sztuki użytkowej - Wykonacie pracę plastyczną Sztuka użytkowa Sztuka użytkowa  to dziedzina zajmująca się projektowaniem i wykonaniem przedmiotów codziennego użytku o walorach artystycznych, na przykład mebli, tkanin, naczyń, ozdób. Przedmioty te mogą być wykonywane ręcznie lub zaprojektowane przez artystę i następnie produkowane w fabrykach w tysiącach egzemplarzy. Te, które są ręcznie wykonane przez artystę rzemieślnika nazywamy dziełami  rzemiosła artystycznego . Do najważniejszych cech sztuki użytkowej należą: - łączenie pozornie niepasujących stylów i elementów. - Ostateczny wygląd przedmiotu podyktowany jest wieloma czynnikami. Wpływ mają zarówno elementy rynkowe, cena, reklama, poziom technologiczny. Łączą się tutaj takie dyscypliny jak ekonomia, kultura, sztuka, moda, czy socjologia. - łączenie funkcjonalizmu i estetyki. Przedmioty nie mają spełniać już tylko

Klasa VII - Jak opisać obraz?

Obraz
  Temat:  Jak opisać obraz? Co będziecie dzisiaj robić? - Powtórzycie wiadomości z zakresu kompozycji, światłocienia, perspektywy i barw; - Nauczycie się opisywać dzieło malarskie Opis dzieła sztuki dotyczy wyglądu, tematyki i sensu dzieła oraz wywołanego przez nie nastroju, a także zawiera jego interpretację. Ta forma wypowiedzi składa się z : - wstępu - podajemy tytuł oraz informacje o autorze, czasie powstania dzieła i technice; - rozwinięcia - w którym przedstawiamy temat dzieła i opisujemy charakterystyczne elementy, np. co znajduje się na różnych planach, kolorystykę, postacie bądź przedmioty; -  zakończenia - piszemy w nim o wrażeniach, jakie wywołuje dzieło. Spróbujmy opisać obraz odpowiadając na pytania: 1. Jaki jest tytuł obrazu? 2. Kto jest autorem obrazu? "Mona Lisa" jest najsłynniejszym obrazem Leonarda Da Vinci - włoskiego artysty żyjącego w renesansie. 3. Jaką techniką namalowano dzieło? 4. Kiedy powstało dzieło? 5. Gdzie dziś się znajduje? Dzieło zostało wykon

Klasa V - Kompozycja zamknięta

Obraz
 Temat: Kompozycja zamknięta. Co będziecie dzisiaj robić? - Dowiecie się, czym charakteryzuje się kompozycja zamknięta - Poznacie przykładowe dzieła o kompozycji zamkniętej - Wykonacie pracę plastyczną 1. Kompozycja zamknięta - to układ, w którym elementy przedstawione na obrazie są widoczne w całości i ustawione tak, że tworzą wyodrębnioną z otoczenia grupę. Zadanie 1 Na środku kartki narysuj dużo różnokolorowych okręgów w jednym miejscu. Stworzą one gniazdo dla ptaka. Ptaszka wytnij z kolorowego papieru i umieść w gnieździe. Możesz dodać liście, jajka lub kwiaty, którymi ozdobisz gniazdo. Powstała praca ukazuje kompozycję zamkniętą, ponieważ wszystkie elementy pracy znajdują się w obrębie kartki. Przykład:

Klasa IV - Symbole narodowe - praca plastyczna

Obraz
 Temat: Symbole narodowe - praca plastyczna Co będziecie dzisiaj robić? - Wykonacie pracę plastyczną związaną z symbolami narodowymi Do wykonania pracy potrzebne będą: – szablon orła odrysowany na kartce technicznej – nożyczki – gąbeczka – farba: czerwona, – biała kartka techniczna A4 – taśma klejąca Przygotowanie: 1. Wycinamy szablon orła. 2. Delikatnie przy użyciu taśmy klejącej przyklejamy od dołu orła do kartki technicznej. 3. Gąbeczkę maczamy w czerwonej farbie, stemplujemy zewnętrzne części orła. 4. Odklejamy szablon orła. 5. Gotowe. SZABLON: PRZYKŁAD: